Cenný papier je určitým druhom zápisu, ktorý ukladá povinnosti tomu, kto cenný papier vydá (
vystaviteľ, alebo
emitent) a priznáva práva tomu, kto si ho (od vystaviteľa) kúpi (
majiteľ). Cenný papier má teda v každom okamihu nejakú hodnotu, ktorá je vyjadriteľná peniazmi. Táto hodnota sa môže s plynúcim časom meniť.
Názov „cenný papier“ je v dnešnej dobe už historický, pretože cenný papier nemusí (no môže) byť na papieri. Ak „cenný papier“ nie je na papieri, tak hovoríme, že ma dematerializovanú (zaknihovanú) podobu.
Ak máte problém si uvedené predstaviť, existuje ľahká analógia v podobe peňazí. Peniaze, ak ich máte u seba v hotovosti, tak sú v istom zmysle „cenným papierom“. Akonáhle ich vložíte do banky, tak dostanú dematerializovanú (zaknihovanú) podobu. Papier, na ktorom boli vytlačené, akoby prestane (dočasne) existovať, pretože peniaze sú vám pripísané na bankový účet. Peniazmi môžete ďalej disponovať (napr. poslať ich v dematerializovanej podobe ďalšej osobe – teda urobiť bankový prevod). Ak sa ich rozhodnete opäť z banky vybrať, tak ich premeníte zase do podoby papierovej, tzn. z účtu vám budú odpísané, ale dostanete v hotovosti papiere.
Cenný papier, na rozdiel od peňazí, môže vydať ktokoľvek, kto splní zákonom stanovené podmienky. Existujú rôzne druhy a typy cenných papierov, ktoré sa medzi sebou líšia „pravidlami hry“, tzn. líšia sa tým, aké povinnosti ukladajú jeho emitentovi a aké práva priznávajú jeho majiteľovi. Medzi cenné papiere patria napríklad:
- akcie,
- podielové listy,
- vkladné knižky,
- zmenky,
- investičné certifikáty,
- dlhopisy
- …
V ďalšej časti si môžete prečítať, čo sú dlhopisy.